Cem Yılmaz'ın başrol oynadığı İftarlık Gazoz davalık oldu? Cibar Kemal'in oğlu kim?


Son günlerde beyaz perde de sıkca adını söz ettiren Yüksel Aksu'nun yönetmenliğini yaptığı ve başrollerinde Cem Yılmaz ile Berat Efe Parlar'ın yer aldığı İftarlık Gazoz filmi sözcü gazetesinin vermiş olduğu habere göre davalık oldu söyleniyor Neden davalık oldu ? O neden mi sebep oldu o neden nedir ? Cibar Kemal Kimdir ? Nerelidir ?
Bu haber 2016-02-10 01:21:46 eklenmiş ve 1769 kez görüntülenmiştir.

Sözcü'nün haberine göre; Filmde Cem Yılmaz’ın hayat verdiği ‘Cibar Kemal’ karakterinin babası olduğunu iddia eden Yusuf Kanat, filmde babasının gerçeğe aykırı bir şekilde anlatıldığını ve  küçük düşürüldüğünü öne sürerek mahkemeye başvurarak, filmin yayından kaldırılmasını talep etti.


Haberin devamında ise Cibar Kemal karakterinin babası olduğunu iddaa eden Yusuf Kanat, avakutı aracılğı ile Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne  dilekçe sundu. Kanat, filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Yüksel Aksu ile filmin 2 yapımcısı hakkında davacı oldu.

Yusuf Kanat adına avukatının mahkemeye sunduğu dilekçede filmin 1970 yıllarında Muğla’nın Ula ilçesinde geçtiği ve başrolünde ‘Cibar Kemal’ karakteri bulunduğu bu kişinin Cem Yılmaz tarafından canlandırıldığı belirtildi. ‘Cibar Kemal’in gazoz imal eden  ve yaptığı gazozları sokaklarda seyyar araba ile satan kişi olarak canlandırıldığı ifade edilen dilekçede, filmin senaryo yazarı Yüksel Aksu’nun kendi yaşam öyküsünü konu aldığı ve 40 yıl öncesinin Ege kasabasında geçtiğine değinildi.


“FİLMDE HAKARET VE AŞAĞILAMA VAR”


Filmin baş karakterlerinden  Cibar Kemal’in davacı Yusuf Kanat’ın ölen babası Mustafa Kemal Kanat olduğu ve o yörede o isimle bilindiğine değinilen dilekçede, “Söz konusu bölgede bu isimde başka kişi yaşamamıştır. Filmde canlandırılan karakter yaşamı , düşünceleri ile gerçek Cibar Kemal kişiliğine karşı hakaret, küçük düşürme, aşağılama unsurları taşımaktadır” denildi. Gerçek hayattaki Cibar Kemal’in yörenin önde gelen isimlerinden ve gazoz üretim atölyesi olan bir kişi olduğu belirtilen dilekçede filmdeki Cibar Kemal’in alkol kullanan, orucunu bozan ve küfreden bir kişi olarak canlandırdığı vurgulandı.

“FİLM DURDURULSUN” 150 BİN LİRA MANEVİ TAZMİNAT  ÖDENSİN

Yönetmen Yüksel Aksu’nun ,Yusuf Kanat ve babasını çok iyi tanıdığına da ayrıca değinilen dilekçede, Kanat’ın film gösterime girmeden önce Aksu’yla görüşerek filmdeki olumsuz durumların düzeltilmesini istediği kaydedildi.

İftarlık Gazoz filminin yönetmeni Yüksekl Aksu’nun herhangi bir yanlışlık varsa düzeltileceğine dair söz verdiği ancak Aksu’nun sözünü tutmadığı ve Cibar Kemal’i gerçekte olduğundan çok farklı, olumsuz bir kişi olarak gösterildiği de dilekçede belirtildi.

Yaşanan bu  durumdan dolayı Yusuf Kanat’ın üzüntü duyduğu ve babasına yapıldığını belirttiği saygısızlığı önleme amaçlı tazminat davası açmak zorunda olduğu kaydedilen dilekçede, tazminatın Ula’daki Atatürk İlköğretim okuluna bağışlanacağı belirtildi. Filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Yüksel Aksu ve filmin 2 yapımcısının 150 bin lira manevi tazminat ödemesinin istendiği dilekçede , filmin sinema salonlarında, internet ve benzeri yayın organlarında gösterilmesinin tedbiren durdurulması istendi.

“BABAM OLMADIĞI BİR İNSAN GİBİ GÖSTERİLMİŞTİR”

Söz konusu şikayete ilişkin açıklamada bulunan Yusuf Kanat filmde doğru olmayan noktaların bulunduğunu öne sürerek “Yüksel Aksu ile görüşüp filmde bir yanlışlık olmamasını ve babamın ismini değiştirmesini, anonim bir isim kullanmasını söyledim. Benim babam ömründe yalan söylememiş, prensip sahibi bir insandır. Filmde babam olmadığı bir insan gibi gösterilmiştir” diye konuştu. ifadesi kullanılmış.

Film Özet & detaylar Şöyle : 

1970’ler Türkiye’sinin barış ve huzur dolu Ege kasabalarından birinde ailesi ile beraber yaşayan Adem, zeki ve çalışkan bir öğrencidir. 5.sınıfı yeni bitiren Adem, yaz tatilini boş geçirmek istemez ve ailesine Gazozcu Cibar Kemal Usta ile çalışmak istediğini söyler. Zor da olsa ailesinden izni koparan Adem gazozcu çırağı olarak çalışmaya başlar. Ramazan ayının başıdır ve Adem camide imamın oruç ile anlattıklarını üzerine alınır, üstelik Berna da oruç tutacaktır. Küçük olduğu için oruç tutmasına izin vermeyen ailesinden gizli oruç tutmaya başlar fakat Ege’nin yaz sıcağında, bir yandan da gazoz satarken oruç tutmak hiç de kolay değildir. Hele de bozmanın kefareti 61 gün iken ve Berna’nın aslında direk orucu tuttuğunu öğrenmişken! Susuzluk ve açlık onu çok yormuştur, seraplar görmeye başlar. Adem’in yaşadığı bu zorluklar, onu bir maceranın içine sürükler. Bitmek bilmeyen bu uzun gün, Gazozcu Ustası Cibar Kemal ve Adem için nasıl tamamlanacaktır? Filmin yönetmeliğini ve senaristliğini Yüksel Aksu üstleniyor.

ETİKETLER : cem yılmaz iftarlık gazoz yüksel aksu Berat Efe Parlar Cibar Kemal
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Magazin haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı

Arşiv Arama
- -
Anket
Su içtikten sonra bardağı tekrar temiz bardaklar arasına koyuyor musunuz?
Hayır
Evet

GÜNLÜK BURC YORUMLARI

SON DEPREMLER
depppp
Ege Yazıyor  -  SON DAKİKA HABER İZMİR HABER
© Copyright 2014 Ege Yazıyor. Tüm hakları saklıdır. Bu site Egeyazıyor tarafından hazırlanmıştır
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
RÜYA YORUMLARI