Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan 'Asgari Ücretliden vergi kesintisi yapılacak mı? cevabı


Maliye Bakanı Ağbal, milyonlarca asgari ücretlnin cevabını merak ettiği vergi kesintisi yapılacak mı konusuna açıklık getirdi. İşte ayrıntılar
Bu haber 2016-04-16 10:48:32 eklenmiş ve 3428 kez görüntülenmiştir.

Bakan Ağbal, birkaç yıldır Eylül ayından itibaren vergi dilimi nedeniyle asgari ücretlilerin maaşlarında yapılan 70 liralık kesintinin bu yıl da yapılıp yapılmayacağına  "Asgari ücretle çalışanlar özelinde Çalışma Bakanımız Süleyman Soylu ile birlikte çalışıyoruz. Sistemi değiştirmeden sorunu çözecek asgari ücretin azalmasını önleyecek bir formül olacak" diye cevap verdi

Takvim Gazetesi'nden Faruk Erdem'in konuya ilişkin yazısı şöyle: 

Maliye Bakanı'na vergi dilimi ile düşecek asgari ücreti sordum. 'Çözmek için Çalışma Bakanımız ile çalışıyoruz' dedi. 'Maaşım düşecek' diye korkan işçinin içi rahat olsun!

İşadamı Ahmet Arslan'ın organizasyonunda gerçekleştirilen Fikir Sofrası sohbetlerinin 19'uncusunun konuğu Maliye Bakanı Naci Ağbal idi. Bakan Ağbal'a Eylül'den sonra artacak vergi dilimi sebebiyle bin 300 liralık asgari ücretin 70 lira düşeceği hesaplarınınyapıldığını hatırlatarak, sorunla ilgili çalışmalarının olup olmadığını sordum. Ağbal, "Evet Eylül sendromumuz var" dedikten sonra vergi sistemini değiştirmeyi düşünmediklerini belirtti ve şöyle devam etti: "Sadece asgari ücret açısından değil, mevcut sistemin aşındırılmasını kabul etmiyoruz..."

SİSTEM DIŞI BİR FORMÜL ÜZERİNDE...

Ardından asgari ücretle çalışanları rahatlatacak, şu bilgileri verdi: "Söz verdiğimiz gibi asgari ücreti bin 300 liraya çıkarttık. Eylül ayından sonra vergi dilimi artacak. Artan gelirden daha fazla vergi alınması sisteminin değişmesi mümkün değil. Ancak asgari ücretle çalışanlar özelinde Çalışma Bakanımız Süleyman Soylu ile birlikte çalışıyoruz. Sistemi değiştirmeden sorunu çözecek asgari ücretin azalmasını önleyecek bir formül olacak..." Ağbal, bu noktada artan asgari ücretin işverenlere getirdiği ek yükün bir kısmını karşıladıklarını da hatırlatarak, "Her ay çalışan başına 100 lira destek veriyoruz. 1 yıl sürecek bir destek. Bu desteğin maliyeti 9.6 milyar lira" dedi. Asgari ücretteki bu düşme ilgili de biraz bilgi verelim... Gelir vergisi dilimleri her yıl yeniden belirleniyor. Gelir vergisinin ilk dilimi yüzde 15'lik olan bölüm. 2016 için rakam 12 bin 600 lira oldu. Bu rakam aşıldığında vergi oranı yüzde 20 olacak. Eylül'den sonra asgari ücretliler bu dilime geçecek. Brüt üzerinden anlaşanlar için 70 liralık bir düşme yaşanacak. Net üzerinden anlaşanlar aynı maaşı alacak bu kez işveren artışı karşılayacak. Vergi konusu açılınca beklentilerle ilgili düşüncelerini de paylaşan Ağbal, meyve-sebze, et gibi ürünler için KDV indirimi talebi olduğunu belirterek,"Kimse bizden vergi indirimi beklemesin. Vergi affı diye bir düşüncemiz de söz konusu değil" dedi. Bankalarla ilgili vergi düzenlemelerinin yanlış anlaşılmaması gerektiğini de söyleyen Ağbal, "Bankalar Birliği ile bir toplantı yaptık. Yeni bir vergi, ya da bir vergi artışı getirmiyoruz. Sadece finans hizmeti farklı araç ve yöntemlerle veriliyor. Bunlar arasında farklı işlemlerde farklı vergi olmasın istiyoruz" dedi. Bu noktada BSMV, harçlar, damga vergisi gibi konularda eşitliği sağlanacak.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Dünya haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı

Arşiv Arama
- -
Anket
Su içtikten sonra bardağı tekrar temiz bardaklar arasına koyuyor musunuz?
Hayır
Evet

GÜNLÜK BURC YORUMLARI

SON DEPREMLER
depppp
Ege Yazıyor  -  SON DAKİKA HABER İZMİR HABER
© Copyright 2014 Ege Yazıyor. Tüm hakları saklıdır. Bu site Ege Yazıyor tarafından hazırlanmıştır
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
RÜYA YORUMLARI