ALLAH VE SONSUZ MERHAMETİ


Bu makale 2017-04-06 06:46:14 eklenmiş ve 1634 kez görüntülenmiştir.
Arzu Salman KEKLİK

Allah'ın azameti o kadar büyüktür ki akıllar kavrayamaz. Şu kainat-ı semayı yaratan bir düzen ve intizam içinde hareket ettiren elbette ki bir yaratıcının varlığını azameti ve merhametinin büyüklüğünü gösterir. 

Allah'ın sıfatları sınırsız ve sonsuzdur. Ne zatında ne de sıfatında ona ortak vardır. İnsan ve yaratılan tüm varlıklar Cenab-ı Allah'ın güzelliğinden gelir. Yeryüzünde yaratılan bütün nimetler insana faydalanması için yaratılmıştır. Yüce Allah'ın bereketi rahmeti sonsuzdur. İnsan onun merhamet sıfatıyla bir çok beladan korunur. Allah c.c kuluna rahmetiyle tecelli eder ve gelen belaları engeller. Yüce Allah yüz merhametinden birini yeryüzüne indirmiş ve bu merhametiyle de yaratılan her varlık birbirine rahmet ve merhametli bakmaktadır. 

Allah c.c. her şeyden yüce ve büyüktür. Büyüklüğü karşısında her şey küçüktür. Aziz ve Celil olan Allah gökleri ve yerleri de rahmetiyle kuşatmıştır. İnsan Cenab-ı Hakkın rahmetine erişmek istiyorsa üzerine düşen vazifesini de yerine getirmelidir. Allah kullarına zulüm etmeyi sevmez. Çünkü merhameti azabından büyüktür. Layıkıyla kul olan dünya ve ahiretini kazanmış olur. Kendisine layıkıyla kul olanı sever, korur ve müjdeler. İnsanın fıtri vazifesi zaten Allah'a kulluktur. Ebu hureyre (r.a) dan rivayetle, Nebi (s.a.v) şöyle buyurdu: "Allah bir kulunu sevdiği zaman Cibril'e 'Allah filanca kulunu seviyor sen de sev.'" diye buyurur. Bunun üzerine Cibril de onu sever ve sema ehline "Şüphesiz Allah filanca kulunu seviyor, siz de onu sevin." diye seslenir. Onlar da bu sefer o kulu severler. Sonra onun için yeryüzü ehlinin (kalbine) bir saygı ifadesi konulur. 

Ey Allah'ım bizi de sevdiklerinin arasına kat.. 

Selam ve dua ile...

Arzu Salman Keklik

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı

Arşiv Arama
- -
Anket
Su içtikten sonra bardağı tekrar temiz bardaklar arasına koyuyor musunuz?
Hayır
Evet

GÜNLÜK BURC YORUMLARI

SON DEPREMLER
depppp
Ege Yazıyor  -  SON DAKİKA HABER İZMİR HABER
© Copyright 2014 Ege Yazıyor. Tüm hakları saklıdır. Bu site Ege Yazıyor tarafından hazırlanmıştır
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
RÜYA YORUMLARI